فرمول موفقیت رو یاد بگیر

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. سایت فوق با کامل ترین و بروزترین طرح های توجیهی و کارآموزی پاسخگوی نیازهای شما عزیزان است، امیداست رضایت کامل شما تبلیغ ما باشد.

وسايل اندازه گيري انواع سطوح و شيب ها 20 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 20

 

وسايل اندازه گيري انواع سطوح و شيب ها

موضوع : وسايل اندازه گيري انواع سطوح و شيب ها

كليات : در رابطه با وسايل اندازه گيري

در كارگاه ماشين هاي ابزار هر قطعه مي بايستي به طور دقيق و به اندازه لازم تراشيده شود و به همين جهت ، يكي از كارهاي اساسي در توليد هر قطعه ،‌اندازه گيري مي باشد . دقت در اندازه گيري قطعات بسيار مهم و لازم است . زيرا كه بايد مطمئن شويم قطعات بعد از عمليات تراشكاري به طور مناسب با يك ديكر مونتاژ ( يا بر هم سوار يا منطبق ) خواهند شد . در صورتيكه هنگام اندازه گيري بي احتياطي شود و به طور صحيح عمليات اندازه يگري صورت نگيرد ،‌وقت و مواد مصرف شده ، هدر رفته و كار انجام شده بي ارزش تلقي مي گردد.

وسايل اندازه گيري طول را مي توان به دو دسته تقسيم كرد : مستقيم و غير مستقيم

وسايل اندازه گيري مستقيم :

وسايل اندازه گيري مستقيم داراي درجه بندي خطي هستند و با قرار دادن آنها در كنار قطعه مورد اندازه گيري ، اندازه قطعه مستقيماً از روي خطوط درجه بندي خوانده مي‌شود مانند انواع خط كش هاي مدرج ،‌كوليس ها ، ميكرومترها و … كه انواع خط كشهاي مدرج را در همين فصل و كوليس و ميكرومتر را مستقلا در فصل بعدي مورد بحث قرار خواهيم داد . اين وسايل ، به وسايل اندازه گيري متغير نيز موسوم هستند.

وسايل اندازه گير غير مستقيم :

در اين وسايل اطلاعات مربوط به اندازه قطعه را به يك مقياس مدرج منتقل كرده و به اين ترتيب اندازه به صورت غير مستقيم به دست مي آيد . مانند پرگارها كه در همين فصل مورد بحث قرار خواهند گرفت .

 

1-2- اندازه گيري با خطكش هاي مدرج

خط كش هاي فلزي خط كش عموماً با دقت بالاتري نسبت به مترها تهيه مي‌شوند دقت خط كشهاي فلزي 5/0 يا 1 ميليمتر است جنس اين خط كشها به ضخامت آنها بستگي دارد و معمولا با ابعاد و جنس هاي مختلف ساخته مي‌شوند .

خط كشهايي نيز وجود دارند كه يك لبه آنها برحسب ميليمتر و لبه ديگر بر حسب اينچ مدرج شده است . خط كش هاي فلزي در انواع مختلف توليد مي‌شوند و در صنايع مورد استفاده قرار مي گيرند در زير به شرح نمونه هايي از آنها پرداخته مي‌شود .

 

خط كش هاي تخت :

اين خط كشها كه تقريباً معمولي ترين خط كش ها است در كارهاي فلزكاري براي رسم خط و يا اندازه گيري بكار گرفته مي شود جنس اين خط كشها از فولادي تهيه شده كه در مقابل ضربه و خمش مقاوم هستند .

 

خط كش قلاب دار :

اين خط كش كه درشكل زير مشاهده مي كنيد به دليل اينكه قلابي در انتهاي آن دارد براي اندازه گيري قسمت داخلي كاسه ساچمه ها ، فلكه ها و طول سوراخ هاي شياردار مناسب است . زيرا هنگام اندازه گيري مي توان قلاب آن را در پيشاني قطعه قرار داد . استفاده از اين ابزار دقت اندازه گيري را بالا مي برد . اين نوع خط كش ها داراي تقسيمات ميليمتري و اينچي هستند . لازم به توضيح است كه قلاب نصب شده مي تواند ثابت و يا قابل تنظيم نيز باشد .

 

خط كش با انتهاي مدرج :

اين خط كشها تشكيل شده اند از يك دسته آجدار كه يك طرف آن مهره محكم كننده و طرف ديگر آن حالت يك بست را دارد كه با مهره مذكور ارتباط دارد . روي اين مجموعه قطعات كوچكي مطابق شكل زير سوار مي‌شود . اين خط كشها براي اندازه گيري جاي خارها و سوراخها و يا مكانهائيكه اندازه گيري سطوح آنان به دشواري ميسر است مي توان استفاده كرد . لازم به توضيح است هر كدام از اين قطعات داراي يك طول خاص است .

 

خط كش كوليسي : اين نوع خط كش ها داراي يك خط كش ثابت و يك قسمت كشوي لغزان هستند كه توسط يك پيچ مي توان كشوي را روي خط كش مدرج محكم نمود . از اين نوع خط كشها نساجها براي اندازه گيري تعداد گره هاي موجود در يك طول مشخص از فرش استفاده مي كنند .

 

خط كش قابل انعطاف :

اين خط كشها از فولاد فنر ساخته شده و كاملا انعطاف پذير هستند به طوري كه مي توانند كاملا فرم گرفته و روي سطوح منحني بنشينند زيرا كه طول قوسها را نمي توان با خط كشهاي معمولي اندازه گيري كرد . بنابراين توسط اين خط كشها مي‌توانند به راحتي قوسهاي قطعات را اندازه گرفت .

 

خط كش پايه دار : از يك خط كش فلزي كه پايه آن از چدن تشكيل شده است و زير سطح آن سنگ زده مي شود و خط كش در شيار جانبي آن قرار گرفته و به وسيله پيچ در آن محكم مي شود مورد استفاده خط كش پايه دار اندازه گيري ارتفاع و عمق قطعات است .

 

خط كش با انتهاي شيب دار (‌لب بريده) :

اين خط كش براي اندازه گيري قطعاتي كه داراي گوشه هاي گرد مي باشند در اين صورت براي اندازه گيري طول قطعه نمي توان از خط كش تخت استفاده كرد چون اگر پيشاني خط كش به پيشاني پله مماس شود ،‌ لبه خط كش روي قطعه قرار نگرفته است اين نوع خط كش همانطور كه اسمشان معلوم است ابتداي لبه آنها بريده شده است بنابراين نوع خط كشها وسيله مناسبي براي اندازه گيري طولي هستند .

 

خط كش تلسكوپي :

خط كش تلسكوپي از چند قطعه استوانه اي تشكيل شده است كه قطرهاي مختلفي دارند و به راحتي مي توانند در داخل يكديگر جمع شوند . يك سر اين خط كش داراي قلابي براي اتصال سر خط كش به لبه كار است .

خط كش عمق سنج :

خط كش عمق سنج براي اندازه گيري عمق سوراخها ،‌خزينه ها و شيارها طراحي شده است كه داراي خط كش مدرج بوده و از طرفي چون هنگام اندازه گيري خط كش آن موازي با سوراخ قطعه كار قرار مي گيرد در نتيجه خطاي اندازه گيري نسبتاً كم خواهد بود . اين وسيله تشكيل شده است از يك بدنه شياردار كه جنس آن از فولاد آبكاري شده مي باشد و يك خط كش از جنس فولاد سخت . معمولاً خط كش را داخل شيار ( كشويي ) پايه


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,300 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file696_1193152_5934.zip118.3k